Třeboň na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Třeboň
Domů - Portál TřeboňKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Třeboně, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Chráněné krajinné oblasti > Národní přírodní rezervace Ruda

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Ruda

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Ruda
Národní přírodní rezervace Ruda
Národní přírodní rezervace Ruda
Národní přírodní rezervace Ruda
Národní přírodní rezervace Ruda
Národní přírodní rezervace Ruda

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Ruda

Schránka:
Přidej do schránky.

Slatinné rašeliniště s četnými prameništními vývěry při jihovýchodním okraji Horusického rybníka s významnými společenstvy mokřadních rostlin a živočichů.

Rezervace byla vyhlašována postupně. Nejprve v r. 1950 cca 0.5 ha s kyhankou sivolistou (Andromeda polifolia), v r. 1991 rozšíření na 14,65 ha v k. ú. Bošilec a v současné době se na MŽP připravuje rozšíření rezervace na celkovou plochu 57,75 ha.

Slatiniště je syceno vývěry podzemní vody. S vysokým obsahem železa v pramenných vývěrech souvisí výskyt organogenních bahenních rud železa, které vytvářejí v rašelině čočkovitá tělesa o průměru až 20 cm. Sedimentární rudy železa a limonitové jíly byly v okolí kolem r. 1850 dobývány a do poloviny 20. století se na lokalitě borkovala rašelina. Rezervace je z větší části ponechána přirozenému vývoji, není zasahováno do vodního režimu. Dochází pouze k likvidaci náletových dřevin.

Mezi nejcennější rostlinné druhy patří drobná orchidej hlízovec Loeselův (Liparis loeselii), která se zde vyskytuje v nepočetné populaci na jediné lokalitě v jižních Čechách, dále pak ostřice mokřadní (Carex limosa) a ostřice šlahounovitá (Carex chordorhizza), které obě preferují zvýšenou hladinu podzemní vody. Typický je výskyt bohatých porostů vachty trojlisté (Menyanthes trifoliata) a přesličky poříční (Equisetum fluviatile) s řídkými porosty suchopýru štíhlého (Eriophorum gracile). Místa zpevněná suchomilnějšími rašeliníky porůstá klikva bahenní (Oxycoccus palustris), vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia) a vzácně i kyhanka sivolistá. V okrajových olšinách roste ďáblík bahenní (Calla palustris) a bazanovec kytkokvětý (Naumburgia thyrsiflora).

Sušší místa pokrývá nálet borovic a bříz s podrostem krušiny olšové (Frangula alnus) a tavolníku vrbolistého (Spiraea salicifolia). Narušené plochy po těžbě rašeliny tvoří pestrou mozaiku mělkých jezírek s hojným zastoupením bublinatek. V tůňkách kvete leknín bělostný (Nymphaea candida), zevar nejmenší (Sparganium minimum) a vzácně i žebratka bahenní (Hottonia palustris). Na březích jezírek se objevuje kromě suchopýru úzkolistého (Eriophorum angustifolium) rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), hrotnosemenka bílá (Rhynchospora alba), ostřice dvoudomá (Carex dioica), o. dvoumužná (C. diandra), o. Davallova (C. davalliana) a suchopýrek alpský (Trichophorum alpinum). Z mechorostů je významný výskyt srpnatky fermežové (Drepanocladus aduncus) a plstnatce rašelinného (Helodium blandowii).

Mezi významné živočišné druhy patří kromě skokana ostronosého (Rana arvalis), bekasiny otavní (Gallinago gallinago), chřástala vodního (Rallus aquaticus) a lindušky luční (Anthus pratensis) např. i vzácný krasec Aphanisticus pusillus a bělopásek tavolníkový (Neptis rivularis), který tu žije v bohaté populaci. Z dalších druhů motýlů tu můžeme zastihnout ohniváčka modrolemého (Lycaena hippothoe) nebo okáče stříbrookého (Coenonympha tullia). Ze savců se tu vyskytuje hraboš mokřadní (Microtus agrestis).


Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE RUDA
379 01  TŘEBOŇ

telefon:+420 384 701 011
fax:+420 384 701 017

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°0'43,92"; E14°50'50,28"
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Ruda
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1043

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Třeboň
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena